Ara

17.08.2018

AŞIRI TEPKİ sağlığı bozuyor - Ruh sağlığı ve tepkiler

Aşırı Tepki Hakkında Bilgi

Normal kabul edilen bazı aşırı sayılacak tepkiler hariç. Biri ayağınıza basınca çığlık atmanız yada parmağınız kapıya sıkışınca bağırmanız gibi..  bütün diğer aşırı tepkiler psikolojimizin bozuk olduğunu gösteriyor olabilir! 

Bugün hangi ruh sağlığı uzmanına
gitseniz size davranışlarınızı kontrol etmenizi tavsiye eder. Psikolog ve psikiyatrlar her gün milyonlarca insanın sorunlarını dinleyip nerede sorun olduğunu yada sorunların nasıl başladığını öğrenmeye çalışırlar. Ve tedavisini ararlar. Akıl ve ruh sağlığımızı korumak için olaylara verdiğimiz tepkileri mercek altına almaya hazırsanız başlıyoruz.


Neden Tepki Veriyoruz?

Her olayın insan zekasında bir yeri bulunur. Bazı olaylar nötr olabildigi gibi bazı olaylarsa sizi çok mutlu eder ve bazı diğer olaylar ise sizi kahredebilir. Mesele bu üç duygu durumun varlığı değildir. Çünkü insan sevinir ve üzülür veya tepkisiz de kalabilir. Buraya kadar her şey doğal. Mutlu bir haber alırsın havalara uçarsın. Kara haber gelir perişan olursun. Hayat acı ve tatlı bir pasta gibidir. Bazen pasta kabak tadı verir bir şey anlamaz acı tatlı his almazsınız. Buna da tepkisiz yani nötr kalmak deriz.


NEDEN AŞIRI TEPKİ VERİYORUZ?

Aşırı kelimesi ile normal tepkinin çok üzerinde bir durumdan bahsettiğimize dikkat ediniz lütfen. Yani bir arkadaşımız bizi facebook'tan sildi diye onunla tüm iletişimi kesiyorsak bu aşırı bir tepkidir. Başka bir örnek : Trafiktesiniz öndeki araba yavaş gidiyor diye kibarca selektör hafif korna ile bilgilendirmek yada beklemek yerine, el kol hareketi, kavga ve küfür olayına giriyorsanız bu aşırı bir tepkidir.


Peki neden bu tepkiyi verirsiniz?

Bunun bir çok açıklaması olacaktır. (En yakın Hastaneden Psikoloji birimi ile irtibat kurup doktorunuzla detaylı bir araştırma yapmanızı öneririz.) Sebepleri kendiniz bir düşünün. Trafikte geç kaldıysanız bunun sorumlusu belki de sizsiniz, yani trafiği hesaba katmadan ve evden geç çıktıysanız bunun faturasını başkasına çıkarmanız yanlış ve tabi ki aşırı bir tepki olacaktır.

Aşırı tepkiniz Psikolojik bir sorunuzundan da kaynaklanıyor olabilir!

Çoğu insan yaşadığı zorlukların sebeplerinin, olayları ve kişileri yanlış değerlendirdiği için başına geldiğini bilmez.

Lokantaya gittiniz garsona bağırarak sipariş verdiniz. Garson da size çıkıştı tartışma çıktı kavga ettiniz. Şimdi tek görevi size hizmet vermek olan garsonu eleyip size dönelim. Garson hizmete karşılık sizden para alsa bile köleniz değildir. Garson sadece bir örnektir. İnsanlara kaba davranmak hem ayıp hem de tahmin ettiğiniz gibi aşırı bir tepkidir.


Peki neden kaba davranıyoruz?

Çocukluktan beri hatalı pekişmiş olumsuz davranışlar edinmiş olabiliriz. Siz bebeklikten itibaren sürekli öğrenirsiniz. Anne babanız yada diğer aile hatta akraba hatta mahalle okul ve iş yaşamındaki çevreniz sizin önünüzde bazı davranışları hatalı yaparlar. Siz de onların hareketlerini doğru sanıp rol model alarak aynı yanlışı benimser ve yaşamaya başlarsınız. Garsona bağıran kişi, muhtemel çocukluğundan itibaren, insanlara bağıra bağıra iş yaptıran kötü örnek birini görmüştür. Ve insanlara bağırarak iş yaptıracağına inanmış olabilir.
Özetle üzüm üzüme baka baka kararır.


Çözümü nedir?

Çözüm her zaman kolaydır. Önemli olan olayı anlamak ve çözüme giden yolda iradeli olmak ve gerekli olan şeyleri tamamlamaktır ve bunun için heyecan duymaktır. İsteyerek yapmaktan bahsediyoruz. 

1. Olayları doğru anlayın.

Farklı farklı insanlardan aynı olay hakkında fikirler alın. Böylece yanlış yaptığınızı söyleyen bir insan mutlaka çıkacak ve sizi eğer yanlış yapıyorsanız mutlaka uyaracak ve sizi tamamlayacaktır.

2. Her canlıya saygı duyun. 

Her canlının yaşama hakkı olduğunu ve özellikle insanların yaşadıkları anları da onların yerinde olsam ne hissederim diye empati kurarak onları anlama adına onlarla bağ kurun. 

Bencil olmayın.

3. Tepkilerinizi not edin. Yada yakın çevrenizden, olaylara verdiğiniz tepkileri ölçmek için analiz ve sohbetler yapın.
Kedisini kaybeden iş arkadaşınızın üzüntüsünü anlamaya çalışın. Kedisini kaybettikten sonra ona dönüp, sen de amma hanım evladı çıktın. Bir kedi öldü diye üzülünür mü heç! Diyorsanız unutmayınkki bu  bakış açısı maalesef empatiden yoksun bir bakış açısı ve hoş değildir. Çevrenizde sizi eleştirmeye hazır bir iki kişi hep olsun.

 Ayakları yere basan eleştiriler sizi daha sağlam birey yapar bilesiniz.

Sevgiyle kalın. 

sozdebilim.com  #SözdeBilim

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Öneriliyor

Neden Hepimiz Cahiliz? - Araştırma

Yıllar yıllar önce yapılan bilimsel araştırmalar ve hatta insanların kıraathanelerde yaptığı sohbetlerde veya 5 çayında yapılan geyikl...